1opanelliniomay17

Το Τμήμα Θεολογίας του Α.Π.Θ. και το Εργαστήριο Παιδαγωγικής του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ. (στα πλαίσια των εκδηλώσεων Θεολογικού Λόγου & Τέχνης) σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, προγραμματίζει τη διοργάνωση του 1ου Πανελλήνιου Συνεδρίου της, στη Θεσσαλονίκη, στις 20 και 21 Μαΐου 2017 με γενικό θέμα:

«Διδακτικές προσεγγίσεις στο μάθημα των Θρησκευτικών»

Απευθύνεται σε:

Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε επιστήμονες των ΑΕΙ, ΑTΕΙ, σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και φοιτήτριες, σε ερευνητές και ερευνήτριες, σε εκπροσώπους κυβερνητικών και μη φορέων.

Σκοπός του Συνεδρίου

Η παρουσίαση από εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και άλλους/ες ερευνητές και ερευνήτριες, μελετών και νέων προσεγγίσεων για το μάθημα των Θρησκευτικών, η κατάδειξη της ευαισθητοποίησης των εκπαιδευτικών σε θέματα εφαρμογής διδακτικών πρακτικών και εναλλακτικών προσεγγίσεων, η ανταλλαγή  εμπειριών και γνώσεων από εκπαιδευτικούς της τάξης, ο γόνιμος προβληματισμός και ο δημιουργικός διάλογος στην εκπαιδευτική κοινό

Θεματικοί άξονες

Οι θεματικοί άξονες του συνεδρίου αφορούν:

1. Καλές εκπαιδευτικές πρακτικές
  2. Θεωρητικές προσεγγίσεις
  3. Διαπολιτισμικές και διαθρησκειακές διδακτικές προσεγγίσεις
  4. Προγράμματα Σπουδών για τα Θρησκευτικά
  5. Τ.Π.Ε. και διδακτική των Θρησκευτικών
  6. Εκπαιδευτικές Πολιτικές για το μάθημα των Θρησκευτικών

Το συνέδριο θα διεξαχθεί στο κτίριο της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ.

Η είσοδος είναι δωρεάν

Δείτε εδώ το πρόγραμμα  εδώ την αφίσα κι εδώ τις παρουσιάσεις των εισηγήσεων.

Περισσότερες πληροφορίες και υποβολή συμμετοχής στην διεύθυνση http://kmaked.pde.sch.gr/site/index.php/theologia